Machinekamer van Straat Freetown

Op Straat Freetown moest in 1978 één van de hulpmotoren  uit elkaar voor een groot overhaal.

4e wtk Herman Reijnders vertelt:

Het ding lag volledig in de soep omdat een slimmerik bijgenaamd Splitpen-Joe vergeten was een bout van een drijfstanglager te borgen! 
In Singapore ging de hele motor uit elkaar en de fundatie werd door een wal ploeg grondig schoongemaakt.
Het cilinder blok, voeringen en zuigers gingen de wal op om te laten reviseren.
Na plaatsing van nieuwe fundatie hoofdaslagers en krukas paste het een en ander zo goed dat de smeerolie er bij de (versleten) zuigerpennen uitspoot met een onwaarschijnlijk hoog verbruik tot gevolg! Als ik mij goed herinner hebben we toen de smeerolie druk wat verlaagd.
In dat carter moest ook nog een aanzuigleiding voor de smeerolie pomp gesleuteld worden, gelukkig hadden we een heel klein Indonesisch leerlingetje en die paste er met enige moeite tussen!
 

4e wtk Stan Ooms duikt van de zolder nog een stel foto's op van de schade en vertelt:

de 2e wtk ( die af en toe stotterde) ….  die bij de (carter)explosie van die TMA op zaterdagochtend de wacht had zag de kop van cilinder 3 op zich afkomen na het stoppen van die kar ( door de smeeroliebeveiliging werd de motor volgens mij weer naar volle toeren gezet).
Ik was als extra 4-de aan boord geplaatst i.v.m. koel/vriesinstallatie die niet meer automatisch werkte …… misschien weet je het nog wel al die ventieltjes die moesten zorgen dat de hete freon door de pijpen moest stromen waardoor de ijsafzetting loskwam i.p.v het vroegere en oude systeem van voor de verlenging, met zeewater spoelen; een zeer tijdrovend en veel uren kostende bezigheid. Op die (lucratieve)dienst zaten de koel- en vriesruimen dan ook altijd vol.
Bij de verlenging met een ruim was de Freetown eveneens geschikt gemaakt voor een-manswachtbezetting!

Nadat dit probleem verholpen was ben ik nadat de andere 4e met verlof was gegaan als enige 4e overgebleven – heb toen o.a. die TMA motor nog geheel gesloopt.


Met wat extra verlichting wordt de schade aan de fundatie en de krukas duidelijk


van het onderste krukas lager is niet veel meer over


Die moet vervangen worden


De kop is ook door gescheurd


De cilinderbalk


Hier kan je zien waar de drijfstang de voering heeft geraakt


Onder in het carter is het een puinhoop


Een verzameling schroot


Dit was een zuiger


Dit is hem dan. De beruchte splitpen.


De oorzaak ligt op de werkbank en nu nog een rapportje schrijven


Het was een hele toer om het blok omhoog en aan de wal te krijgen.


Met veel bekijks werd het blok over de reling gehesen


Aan de wal stond een vrachtwagen klaar

 

Een ploeg Chinese vrouwen maakt er weer een brandschone fundatie van en de nieuwe krukas kan op zijn plaats worden gezet. Het afbouwen en proefdraaien heb ik wegens een overplaatsing niet meer meegemaakt.

This page was last updated 11/29/09